سوالات متداول

تا پنج ‌روز از تاریخ ‌اطلاع‌ خود از وقوع‌ حادثه‌، قبل‌ از اینکه ‌آثار حادثه‌ از میان‌ برود و بیمه‌گر بتواند کارشناس‌ خود را برای ‌ارزیابی‌ خسارت‌ و میزان‌ تعهد خود اعزام‌ کند.

درصد یا مبلغی‌ از خسارت‌ است‌، و جبران‌ آن ‌برعهده‌ خود بیمه‌گذار می باشدو وجود بیمه‌نامه ‌نباید موجب سهل‌انگاری‌ بیمه‌گذار شود. بیمه‌گذار، همان‌ طور که‌ از اموال‌ خود مراقبت‌ می‌کند باید از اموال‌ بیمه‌ شده‌ هم‌ مراقبت ‌بعمل‌ آورد. وجود فرانشیز موجب ‌می‌شود که‌ بیمه‌گذار در حفظ و نگهداری ‌موضوع‌ بیمه‌ جدی‌ باشد. فرانشیز موجب‌ حذف‌ خسارت های ‌جزئی‌ می‌شود که‌ به‌ تبع‌ آن‌ هزینه‌های‌ اداری‌ و عملیاتی‌ بیمه‌گر کاهش‌ می‌یابد.

خانه‌ و اثاث‌ را خطرهای‌ مختلفی‌ تهدید می‌کنند که‌ همه ‌این‌ خطرها قابل ‌بیمه‌شدن‌ هستند، مانند: آتش‌سوزی‌، انفجار، صاعقه‌، سیل‌، طوفان‌، زلزله‌، سرقت‌، ترکیدگی‌ لوله‌آب‌، خرابیهای‌ ناشی‌ از برف‌ و باران‌، شکست‌ یا ترکیدگی ‌شیشه‌ و غیره‌.

بیمه‌ حوادث‌ انواع‌ مختلفی‌ دارد که‌ برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌: 1- تمام‌ اوقات‌ 2- ناشی‌ از کار 3- زندگی‌خصوصی‌ 4- ورزشی‌ 5- رانندگی‌ 6- مسافرت ‌با هواپیما 7- مسافرت‌ با هر نوع‌ وسیله‌ نقلیه 8- سرنشینان‌ وسایل‌ نقلیه‌ موتوری ‌زمینی‌.

بله؛ به استناد تبصره ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث، فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف‌های عدم خسارت بیمه‌نامه خود را به‌ وسیله نقلیه دیگری از همان نوع که متعلق به خودش و یا متعلق به همسر، والدین و یا فرزندانش باشد، انتقال دهد

در صورتی که وجود یدک به اطلاع شرکت بیمه رسانیده شده و حق بیمه اضافی بابت این موضوع دریافت شده باشد خسارت‌های ناشی از حمل یدک در تعهد بیمه‌گر است. در غیر این صورت خسارت بر اساس قاعده نسبی حق بیمه پرداخت می‌گردد

بله تا سقف تعهدات مالی بیمه نامه قابل پرداخت است . به عنوان مثال چنانچه یک کامیون حامل سوخت در یک زمین کشاورزی واژگون گردد و مواد سوختی خارج شده از کامیون باعث از بین رفتن قابلیت کشت در زمین کشاورزی گردد پس از ارزیابی میزان خسارت توسط کارشناسان مربوطه امکان پرداخت خسارت به مالک زمین تا سقف مندرج در تعهدات مالی بیمه شخص ثالث وجود دارد

بانک و بیمه دو سازمان مستقل با دو وظیفه متفاوت برای ایجاد آرامش و آسایش طراحی شده اند؛ وظیفه بانک ایجاد امنیت برای سرمایه ها بوده و به آن تسهیلاتی را نیز ارائه می کند. در عوض شرکت های بیمه وظیفه جبران خسارات پس از وقوع حادثه را بر عهده دارند و خسارات جانی و مالی ما را جبران می کنند. بنابراین بانک و بیمه نه تنها جایگزین هم نبوده بلکه مکمل یکدیگر به حساب می آیند. در اینجا به صورت خلاصه به مقایسه بانک و بیمه و اشاره به تفاوت های آنان می پردازیم:

1- با توجه به در دسترس بودن همیشگی، پس انداز در سیستم بانکی از قدرت نقدینگی بالایی برخوردار است، ولی این موضوع از نظر اشخاصی که دارای برنامه ای منظم جهت مقاصد خاص در آینده می باشند مطلوب نیست.

2-خرید بیمه نامه باعث به وجود آمدن یک اهرم فشار جهت کاهش هزینه های مصرفی غیر ضروری و ادامه پس انداز می باشد، در صورتی که در پس اندازهای بانکی هیچ گونه اجبار و ضرورتی وجود ندارد.

3- سود سپرده پس انداز در بانک ها همیشه ثابت نیست و متناسب با اوضاع اقتصادی کشور و تغییر سیاست بانک مرکزی تغییر می یابد، در صورتی که سود اندوخته بیمه نامه های عمر و سرمایه گذاری در طول مدت بیمه نامه ثابت است و این امر در سرمایه-گذاری بعنوان مزیت برشمرده می شود.

4-در نظام بانکی صرفاً سود تضمین شده بر روی سپرده محاسبه و لحاظ می گردد، در صورتی که در بیمه های عمر و سرمایه گذاری علاوه بر سود روز شمار و مرکب تضمینی، 85% سود مشارکت در منافع به سپرده ها تعلق می گیرد.

5- اخذ وام در نظام بانکی مستلزم سپری شدن مراحل طولانی و ارائه ضامنین معتبر می باشد، در حالیکه با درخواست بیمه گذاراز محل اندوخته ریاضی بیمه نامه عمردر کوتاه ترین زمان ممکن جهت تامین نیازهای فوری، وام بدون اخذ ضامن داده می شود. 6- در بیمه نامه های عمر و سرمایه گذاری اندوخته شخص تحت هیچ شرایطی قابل مصادره توسط طلبکاران نمی باشد، در حالی که در موضوع پس انداز بانکی، در صورت فوت صاحب حساب، بدهی طلبکاران از حساب وی تسویه می گردد.

7- در پس اندار بانکی، در صورت از کارافتادگی کلی پس انداز کننده و کاهش درآمد وی، روند پس انداز کردن متوقف می شود ولی در بیمه های عمر در صورت از کارافتادگی دائم و کلی بیمه شده، ‌بیمه گذار از پرداخت حق بیمه معاف می شود و شرکت بیمه به ایفای تعهدات مندرج در بیمه نامه الزام دارد.

8- در نظام بانکی در صورت فوت صاحب حساب، سپرده بانکی تا تعیین انحصار وراثت بلوکه شده و مالیات بر ارث به آن تعلق می گیرد، در حالی که در بیمه های عمر و سرمایه گذاری پس از فوت بیمه شده (اندوخته و پوشش فوت) معاف از مالیات بر ارث می باشد.

9- در سیستم بانکی صرفاً پس انداز و استفاده از تسهیلات وام امکان پذیر است، در صورتی که در بیمه های عمر و سرمایه گذاری علاوه بر سرمایه گذاری و استفاده از تسهیلات، بیمه شده از پوشش های بیمه ای نیز بهره مند می گردد

سازمانها و بانکها در مقابل‌ پرداخت‌ وام‌ خرید و احداث‌ مسکن‌، اموالی‌ را به‌ رهن‌ یا وثیقه‌ می‌گیرند لیکن‌ در صورت ‌فوت‌ وام‌ گیرنده‌ ممکن‌ است‌ بازماندگان‌ وی‌ از پرداخت ‌وام‌ عاجز باشند، تنها راه‌ حل‌ این‌ مشکل‌ بیمه‌است‌، با توجه ‌به‌ بیمه‌ عمر مانده‌ بدهکار، هرگاه‌ وام‌گیرنده‌ فوت‌ کند، بازپرداخت‌ اقساط باقیمانده‌ را شرکت‌ بیمه‌ انجام ‌می‌دهد و خانواده‌ وی‌ از پرداخت‌ اقساط معاف‌ می‌شود.

طبق‌ ماده ‌11 قانون ‌بیمه‌، قرارداد باطل ‌است‌، خسارت ‌پرداخت ‌نمی‌شود و حق‌ بیمه‌ دریافتی‌ نیز قابل‌استرداد نیست‌