بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان و اشخاص ثالث

براساس قانون هر شخصی که در نتیجه فعالیت روزمره خود باعث ایجاد خسارت به اشخاص دیگر شود موظف است خسارت وارده را جبران کند.

بر اساس این طرح، مسئولیت مدنی کارفرمایان ناشی از حوادثی که به موجب قصور و اهمال آنان به کارکنان تحت امر وارد آید و کارفرما مسئول جبران آن شناخته شود، تحت پوشش بیمه ای قرار میگیرد .بدین معنی که چنانچه در جریان انجام کار در محل کار، در اثر حادثه خسارت بدنی به کارکنان شاغل بیمه گذار وارد آید و مسئولیت بیمه گذار در این ارتباط توسط بیمه گر محرز گردد خسارت وارده جبران خواهد شد. منظور از جبران خسارت بدنی، شامل پرداخت هزینه های پزشکی و غرامت نقص عضو و فوت کارکنان می باشد.

از آنجائیکه ارتباط قراردادی بین کارفرما و کارگر (نوع استخدام) رافع یا محدود کننده مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان در خصوص غرامتهای ناشی از حوادث کار نمی باشد، این بیمه نامه کلیه کارکنان شاغل را اعم از رسمی، پیمانی، روزمزد، قراردادی که بصورت تمام وقت یا پاره وقت در محدوده مورد بیمه فعالیت دارند را تحت پوشش بیمه ای دارد.
در این بیمه نامه با توجه به ماهیت فعالیت مورد بیمه، چنانچه کارکنان بیمه گذار متغیر باشند الزامی ;برای متقاضی بیمه، جهت ارائه اسامی کارکنان به بیمه گر نمی باشد. مگر در مواردی که با توجه به نوع کار، بیمه گذار از کارکنان ثابت استفاده می نماید و ارائه اسامی پرسنل و همچنین تغییرات احتمالی آنان برای بیمه گذار مقدور باشد. در مجموع اینگونه نتیجه گیری می گردد که صدور بیمه نامه مسئولیت مدنی در برابر کارکنان، بدون ذکر اسامی کارکنان و تعریف کامل محدوده زمانی و مکانی مورد بیمه میسر است.
با توجه به موارد ذکر شده ، اساساً این بیمه نامه بدون ذکر اسامی بیمه شدگان بصورت بی نام صادر می گردد و لذا برای فراهم شدن امکان کنترل موضوع، برای هر پروژه خاص یک بیمه نامه صادر می گردد و مشخصات موضوع کار و محدوده محل کار بایستی به دقت در شرایط خصوصی بیمه نامه درج گردد و پوشش بیمه ای منحصر به آن موارد از حوادثی است که ناشی از اجرای کار در محل مورد بیمه اتفاق افتاده باشد .
یکی از نکات مهم این بیمه نامه عبارت است از تحت پوشش قراردادن کارکنان پیمانکاران فرعی است که مستقیماً جزء کارکنان تحت امر بیمه گذار نیستند . چون همانگونه که اطلاع دارید در اکثر پروژه ها کارفرما یا صاحبکار تمام امور پروژه را راساً انجام نمی دهد .

تعهدات بیمه نامه :

جبران هزینه های پزشکی و غرامت فوت و نقص عضو مطابق قانون دیات در تعهد بیمه گر میباشد. اخذ بیمه نامه یاد شده برای کلیه کارفرمایان مشمول قانون کار لازم و ضروری می باشد.

انواع بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان : amaliate_sakhtemani

  1. واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی
  2. پروژه های ساختمانی
  3. پروژه های عمرانی

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارگران واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی :

این بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان را در مقابل خسارت های جانی وارد به کارگران فعال واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش قرار می دهد. به این شکل که در صورت بروز حادثه منجر به فوت یا جرح شرکت بیمه هزینه های مالی خسارت وارده را جبران می کند.کارگاهها و کارخانه ها می توانند کارکنان خود را بدون ذکر نام تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند ولی اگر لیست اسامی را اعلا م کنند حق بیمه آنها ارزان تر خواهد شد.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارگران پروژه های ساختمانی :

این بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان و پیمانکاران ساختمانی را در مقابل خسارت های جانی وارد به کارگران ( و در صورت تمایل به اشخاص ثالث) را تحت پوشش قرار می دهد. به این شکل که در صورت بروز حادثه منجر به فوت یا جرح شرکت بیمه غرامت فوت و نقص عضو و هزینه های پزشکی خسارت وارده را جبران می کند.در پروژه های ساختمانی بخاطر ماهیت این پروژه ها و متغیر بودن کارکنان ، معمولا بیمه نامه بصورت بی نام کارگران را تحت پوشش قرار میدهد …. ادامه مطلب

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارگران واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی :

این بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان را در مقابل خسارت های جانی وارد به کارگران فعال واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش قرار می دهد. به این شکل که در صورت بروز حادثه منجر به فوت یا جرح شرکت بیمه هزینه های مالی خسارت وارده را جبران می کند.کارگاهها و کارخانه ها می توانند کارکنان خود را بدون ذکر نام تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند ولی اگر لیست اسامی را اعلا م کنند حق بیمه آنها ارزان تر خواهد شد.

پوششهای تکمیلی بیمه نامه:

در بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان که توسط شرکت سهامی بیمه ایران صادر میگردد بنا به نیاز بیمه گذاران محترم پوششهای تکمیلی متنوعی طراحی گردیده که هر روز به تنوع آنها اضافه میگردد و هنگام خرید بیمه نامه توصیه میگردد حتماً از بیمه گر خود بخواهید تا در مورد تک تک آنها به شما توصیح لازم را ارائه دهد.
برای مشاهده پوششهای تکمیلی روی این نوشته کلیک کنید.

برای مشاهده لیست پوشش های تکمیلی بیمه نامه روی این لینک کلیک کنید.34179-BigPic

یک نکته :
نظر به این مهم که در بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارگران فقط در صورتی خسارت پرداخت میگردد که کارفرما مقصر باشد، لذا خرید بیمه نامه حوادث میتواند بصورت شبانه روزی افراد را تحت پوشش خود قراردهد.

تعریف کارفرما :
کارفرما شخص حقیقی یا حقوقی است که یک واحد اقتصادی را با استفاده از توان یک یا چند نیروی انسانی اداره میکند. معمولا در هر واحد اقتصادی اعم از کوچک یابزرگ وسایلی وجود دارند که ممکن است بسیار ساده ویا ابتدایی باشند ویا تاسیسات پیشرفته عظیمی باشند که کارکردن با آنها مستلزم تخصص وکارایی ودقت خاص باشد . ولی به هر حال این وسایل از هر گونه که باشد وهم چنین محیط کار از هر نوع که باشد کم یا بیش خطر زا هستند و می توانند صدماتی به کارکنان وارد کنند.

مدیریت کارگاه وروش کار بر عهده کارفرماست ومسئولیت آن هم منحصرا متوجه کارفرما می باشد. به عبارت دیگر هر حادثه ای که رخ دهد وآثار زیان بار آن متوجه نیروی انسانی شاغل در کارگاه شود ، موجب مسئولیت کارفرما خواهد بود واین مسئولیت نیازی به اثبات تقصیر ویا کوتاهی کارفرما ندارد وبه اصطلاح حقوقی یک مسئولیت فرضی ویا قانونی است وفقط با اثبات خلاف آن مثلا اثبات اینکه کارگری به عمد خود را در موقعیت خطرناک قرار داده است ، میتوان کارفرما را از مسئولیت مبرا ساخت که البته اثبات این امر بسیار مشکل است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *